SOŠ hotelových služieb a obchodu Zvolen 

Telefón: +421-45-533 39 86 alebo: +421-45-524 44 23 

 E-mail: skola@soshotel.sk

Archív

Októbrová Bratislava sa stala miestom ďalšieho workshopu

 

„Chceš byť zdravší, šťastnejší a spokojnejší?
Pridaj sa k nám a sprav KROK KU ZDRAVIU!“

 

Toto motto sa stalo ústredným mottom tohtoročného Týždňa proti rakovine, v rámci ktorého sa uskutočnilo niekoľko zaujímavých sprievodných podujatí. Jedným z nich bola  OnkOlympiáda, v ktorej si zmerali svoje sily onkologickí pacienti, ktorí súťažili vo viacerých  športových disciplínach, ako boli boccia, floorball, hod na kôš, penalta či švihadlo.

Paralelne s OnkOlympiádou sa konal  aj workshop pre študentov škôl, ktoré sú zapojené do Onkologickej výchovy Ligy proti rakovine.

Na workshope sme nechýbali ani my. Pre nás tiež koordinátorky LPG pripravili  zaujímavé prednášky s odborníkmi na tému Pohyb a zdravie. Workshop sme odštartovali spolu s Matejom Tóthom, ktorý sa stal tvárou preventívnej  kampane pod názvom: „Spravme krok ku zdraviu”, ktorej cieľom je  motivovať ľudí, aby viac času denne venovali pohybu v jeho najprirodzenejšej podobe – chôdzi, ktorá pre zdravie človeka ponúka množstvo benefitov, je nenáročná a okrem pevnej vôle a odhodlania nič nestojí. V piatok sa uskutočnili ďalšie zaujímavé prednášky. Študentky sa stretli s Mgr. Petrom Žiškom PhD. , ktorý im porozprával o pohybe ako prevencii pred ochorením. Mali možnosť dozvedieť  sa o  športe , ktorý je aj u nás známy pod názvom  Spartan Race. Je to  jeden z najpopulárnejších prekážkových závodov. Preteky majú niekoľko úrovní, ktoré sa odlišujú predovšetkým svojou dĺžkou a počtom prekážok. Jedno z hlavných pravidiel tohto športu  hovorí, že pretekár nikdy nesmie dopredu poznať trasu pretekov. Počas behu musí súťažiaci prekonať viacero prekážok, napr. šplh po lane, preskok vysokej steny, horolezeckú stenu, preskok cez oheň, plazenie pod ostnatým drôtom, balančnú chôdzu po koloch. Peter Žiška je  úradujúci majster Európy v Spartan Race Beast. Popoludní sa uskutočnila prednáška o vylepšenej životospráve pre dobrý výkon.  Po prednáške sa išlo športovať, v RetroSport boli pre študentov pripravené pohybové aktivity. Študenti vytvorili súťažné tímy a zmerali si sily v športových aktivitách, ale aj v príprave sloganov pre OnkOlympiádu.

V sobotu dopoludnia študenti pozdravili a povzbudili  účastníkov OnkOlympiády.  Popoludní nás opäť čakali zaujímavé prednášky. Bc. Darina Polášová  nám prakticky ukázala, ako správne držať telo a cviky, ktorými si môžeme zlepšiť jeho držanie.

Zábavná bola prednáška MUDr. Ľubomíra Jakaba, ako správne dýchať, ktorý v rámci školy správneho dýchania nás naučil niekoľko cvikov, ktorými si môžeme zlepšiť dýchanie.  Workshop a OnkOlympiádu navštívila aj prezidentka Ligy proti rakovine MUDr. Sirácka.

V nedeľu sme z Bratislavy odchádzali plní dojmov a neopakovateľných zážitkov.