SOŠ hotelových služieb a obchodu Zvolen 

Telefón: +421-45-533 39 86 alebo: +421-45-524 44 23 

 E-mail: skola@soshotel.sk

Vitajte na stránke SOŠ hotelových služieb a obchodu, ZVOLEN

Dvojnásobný úspech v semifinálovom kole súťaže

Skills Slovakia Gastro Junior Metro CUP

Od 22. septembra 2023, kedy sa naši zruční kuchári a cukrári umiestnili v striebornom pásme na VII. ročníku súťaže Banskobystrický GASTRO CUP 2023 v priestoroch Hotela Národný dom v Banskej Bystrici, ubehlo už veľa týždňov. Avšak žiaci a majstri odborného výcviku oboch odborov po tomto úspechu neprestali hľadať inšpirácie, zdokonaľovať svoje zručnosti a pracovať na sebe, naopak, zhostili sa svojej úlohy reprezentovať našu školu na semifinálovom kole v Piešťanoch veľmi zodpovedne.

Výsledkom ich niekoľko týždňových príprav je opätovný úspech.

Slovenský zväz kuchárov a cukrárov a Štátny inštitút odborného vzdelávania pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v dňoch 15.01.2024  a 16.01.2024 zorganizovali v Piešťanoch 13. ročník postupovej celoštátnej súťaže žiakov hotelových akadémií a stredných odborných škôl v odboroch kuchár a cukrár Skills Slovakia Gastro Junior Metro Cup.

V semifinálovom kole súťaže nás v odbore kuchár reprezentovali žiaci 4. ročníka odboru hotelová akadémia Leo Redlinger a Roman Šuchma. Súťažiaci tím mal za úlohu pripraviť 3 porcie moderného teplého jedla s prílohami v časovom limite 120 minút s využitím povinnej suroviny – kuracích pŕs s kosťou a kožou. Podmienkou bolo prsia vykostiť a kosť a kožu zahrnúť do receptu.

Základným mottom súťažnej úlohy bolo pripraviť jedlo s charakterom Špecialita regiónu v modernej úprave. Členovia hodnotiacej komisie posudzovali vyhotovené jedlá na základe veľmi prísnych kritérií, ktoré okrem iného zahŕňali, napr. hygienické zásady práce so surovinami, prípravu pracoviska, dodržiavanie gastronomických pravidiel, kombináciu tepelných úprav, sezónnosť použitých surovín, originalitu, prezentáciu jedla a, samozrejme, chuť pokrmu, ktorej sa v rámci kritérií prideľuje najvyšší počet bodov.

Naši chlapci sa so svojím jedlom Kuracie prsia s gaštanmi, zemiakový gratin, zelerové a kapustové pyré, čierny koreň a omáčka velouté umiestnili v silnej konkurencii 16-tich stredných odborných škôl v krásnom bronzovom pásme a zabezpečili si tak postup na celonárodné finálové kolo súťaže, ktoré sa bude konať v Bratislave dňa 11.04.2024.

V odbore cukrár našu školu reprezentovali žiačky druhého ročníka učebného odboru cukrár Lilly Urbanová a Alena Voskárová. Naše dievčatá mali za úlohu pripraviť 6 ks moderných rezov zložených z minimálne 4 vrstiev, kde základ tvoril pečený korpus. Rez musel obsahovať minimálne 3 chuťové zložky a musel byť na povrchu zdobený, to všetko v časovom limite 120 minút. Povinné suroviny múčnika boli čokoláda Callebaut a syr Lučina.

Základným mottom cukrárskej súťažnej úlohy bolo pripraviť Rez ako osvedčenú klasiku s nádychom moderného.

Aj táto kategória bola hodnotená na základe vopred známych kritérií, ako napríklad sezónnosť použitých surovín, kombinácia surovín, tvar rezu, váha a veľkosť výrobkov, nápad, kreativita a kombinácia farieb, celkový dojem a, samozrejme, chuť.

Dievčatá sa so svojím múčnikom Čierno-biele pokušenie s višňovým srdcom umiestnili v silnej konkurencii 15-tich stredných odborných škôl v úžasnom striebornom pásme. Toto umiestnenie im zabezpečilo postup na finálové kolo súťaže, ktoré sa bude konať dňa 12.04.2024 v Bratislave.

Obidvom súťažným tímom držíme palce a prajeme im veľa chuti a nadšenia do príprav na finálové kolá.